O MKN-10
Mezinárodní klasifikace nemocí a souvisejících zdravotních problémů (MKN) (v originále International Classification of Diseases and Related Health Problems, zkráceně ICD) je publikace Světové zdravotnické organizace (WHO), která kodifikuje systém označování a klasifikace lidských onemocnění, poruch, zdravotních problémů a dalších příznaků, situací či okolností.
Původně vznikla v roce 1893 jako Klasifikace příčin úmrtí a jejím cílem bylo umožnit mezinárodní srovnání záznamů o úmrtích. WHO převzala odpovědnost za klasifikaci roku 1948 a počínaje šestou revizí klasifikace, o níž jednala v roce 1949 konference v Paříži, započala přeměna klasifikace v univerzální seznam diagnóz.
Klasifikace se postupně stala všestrannou pomůckou např. pro řízení zdravotní politiky nebo při vykazování péče zdravotním pojišťovnám a obdobným platebním systémům. Aktualizované přepracované verze klasifikace vycházejí zhruba s desetiletou frekvencí a odlišují se číslem uváděným za zkratkou MKN (například MKN-9, MKN-8 apod.).
Aktuální verze MKN-10
43. plenární zasedání Světového zdravotnického shromáždění WHO se usneslo přijmout MKN ve znění desáté decenální revize s novým názvem „Mezinárodní statistická klasifikace nemocí a přidružených zdravotních problémů“ (MKN-10) s účinností od 1. 1. 1993.
V České republice je tato klasifikace v platnosti od roku 1994. Příprava MKN-10 probíhala ve spolupráci s řadou odborníků, včetně zástupců českých odborných společností.
Na rozdíl od předchozích verzí bylo doporučeno, vedle pravidelných celkových revizí, provádět průběžně aktualizace této klasifikace. V roce 2016 vydala WHO třetí přepracované vydání MKN-10, ze kterého vychází i současná aktualizovaná verze překladu MKN-10 pro rok 2020.
Předkládaná aktualizovaná verze zahrnuje jak plný překlad z anglického originálu, vydaného WHO v roce 2016 (International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems, Tenth Revision, Fifth edition, WHO Geneva 2016), tak všechny změny, které vešly v platnost v dalších letech do roku 2020.
V některých detailech se česká verze MKN-10 liší od verze mezinárodní. Jedná se především o kódy v oddílech U50-U51 a U58-U69. Rozdílné může být také zavedení některých mezinárodních aktualizací, tedy může se zdržet například zavedení nových mezinárodně přijatých kódů v české verzi.
Prezentovaná verze českého překladu MKN-10 vstoupila v platnost 1. 1. 2020 sdělením Českého statistického úřadu.
Podrobnější informace o MKN-10, možnost stažení PDF podoby všech tří svazků publikace nebo objednání zatím poslední tištěné verze z roku 2018 (s doplněnými změnami ve formě rozdílového souboru) je možné najít na stránkách ÚZIS ČR.
Na stejném místě je možné dohledat obsah MKN-10 ve strukturované podobě v elektronických formátech pro integraci do informačních systémů.
Upozorňujeme, že odvozená podoba číselníku MKN-10 pro použití v Národním zdravotnickém informačním systému je distribuována v rámci Datového standardu ministerstva zdravotnictví ČR.
Vlastní odvozenou verzi číselníku pak vydává také Všeobecná zdravotní pojišťovna v rámci svého datového rozhraní a webu.